منوچهر متکی : احمدی‌نژاد شهروند شود، بحث سنگال را رو می‌کنم

راز سر به مهر بدترین برکناری تاریخ دولت احمدی‌نژاد هنوز قصد عیان شدن ندارد. منوچهر متکی وعده عیان شدن دلایل برکناری‌اش را همچنان به پایان دولت می‌دهد و قصد دارد این راز را تا پایان دولت در سینه نگه دارد؛ تا روزی که هم خود و هم محمود احمدی‌نژاد از مسئولیت فراغت پیدا کردند و یک شهروند معمولی شوند.

به گزارش مرآت؛ به نقل از اخبار نیوز؛ محمود احمدی‌نژاد در دوران هشت سال ریاست‌جمهوری خود کم کابینه‌اش را پالایش نکرده اما یکی از آن‌ها در اذهان ایرانیان حک شده است؛ ‌برکناری منوچهر متکی وزیر خارجه. آن هم نه در تهران بلکه در جریان یک سفر خارجی. کوتاه زمانی پس از آغاز به کار دولت دهم، منوچهر متکی به صورت غیابی از وزارت امور خارجه برکنار شد. 22 آذر سال 1389 متکی در قامت وزیر خارجه و در راس هیاتی دیپلماتیک به سنگال رفت تا به عنوان رییس دستگاه دیپلماسی کشور با مقامات داکار دیدار و گفت‌وگو کند و پیام محمود احمدی‌نژاد را به رییس‌جمهوری این کشور ابلاغ کند. با این حال در میانه این سفر افریقایی خبرگزاری‌های رسمی کشور خبر دادند محمود احمدی‌نژاد در حکمی نخست علی‌اکبر صالحی را به عنوان سرپرست وزارت امور خارجه منصوب و در نامه‌ای دیگر از زحمات منوچهر متکی قدردانی کرد. خود منوچهر متکی هم حین مذاکره و توسط رییس‌جمهوری سنگال از عزل خود باخبر شد که متعاقبا دولت سنگال این اقدام را توهین‌آمیز تلقی کرد و سفیر خود را از تهران فراخواند. این در حالی است که متکی تا پیش از آن با پنج سال و چهار ماه طولانی‌ترین سابقه وزارت در دو دولت احمدی‌نژاد را داشت و از  این رو به وی لقب شیخ‌الوزرا نیز داده شده بود. عزل وی هم آغازی بر شکل‌گیری انتقادات بر رییس‌جمهوری درباره تصمیمات حلقه‌ای موسوم به حلقه انحرافی شد که در بسیاری از برکناری‌ها موثر بود. منوچهر متکی در اعتراضی تلویحی در مراسم تودیعی که برای وی ترتیب داده شد حاضر نشد. محمدرضا رحیمی، معاون اول احمدی‌نژاد، در آن مراسم گفته بود متکی قبلا در جریان عزل خود قرار گرفته و حتی از تاریخ مراسم تودیع نیز اطلاع داشته‌است. با این حال متکی با تکذیب این سخنان گفت که از پیش در جریان برکناری‌اش قرار نگرفته و از مراسم تودیع و معارفه نیز بی‌اطلاع بوده‌است، برکناری‌اش در حین انجام مأموریت توسط محمود احمدی‌نژاد را «غیراسلامی و توهین‌آمیز» خواند. با گذشت حدود دو سال از این برکناری غیرمتعارف، دلایل و چرایی آن ههنوز مشخص نشده‌ است و نه از سوی دولت و نه از سوی شخص متکی هیچ‌یک حاضر نشده‌اند توضیح درخوری برای اقناع افکار عمومی ارائه دهند. این در حالی است که این برکناری همچنان سوال بسیاری است. آن‌چنان که در دومین جلسه استراتژی‌های کاربردی در دهه پیشرفت و عدالت که شنبه شب گذشته با حضور استادان و دانشجویان پردیس قم دانشگاه تهران در تالار امام‌خمینی(ره) این دانشگاه و با سخنرانی منوچهر متکی برگزار شد باز هم وزیر برکنار شده دولت درباره این برکناری مورد سوال قرار گرفت.

با این حال منوچهر متکی، وزیر سابق امور خارجه دولت نهم، در پاسخ به سوالی درباره علت جدایی از دولت باز هم اعلام کرد: برای پاسخ دادن به این سوال عذر اخلاقی دارم و هر وقت بنده و آقای احمدی‌نژاد هر دو شهروند عادی شدیم بحث شیرین سنگال را خواهم گفت.

/ 0 نظر / 5 بازدید