طنز/سریال‌های تلویزیون چه‌سرنوشتی پیدامی‌کنند؟

م.ر.سیخونکچی : حتما شما هم شنیده‌اید این لطیفه را. از یک بنده خدایی می پرسند شلوارهای تو چه سرنوشتی دارند؟ طرف جواب می‌دهد اول شلوار است، بعد می‌شود شلوارک، بعد می‌شود دم کنی!، بعد دستمال گردگیری و بعد... . خلاصه طرف انقدر پیش می‌رود تا می‌رسد به نخ دندان!

البته چنین صرفه‌جویی‌هایی فقط در لطیفه‌های امروزی نیامده و در حکایات قدیمی ما هم نمونه‌هایی دارند. مانند آن حکایت معروف عبید زاکانی که در رساله دلگشا آورده است:

«از بزرگان عصر یکی با غلام خود گفت که از مال خود پاره ای گوشت بستان و از آن طعامی بساز تا بخورم و تو را آزاد کنم. غلام شاد شد، بریانی ساخت و پیش او آورد. خواجه بخورد و گوشت به غلام سپرد.

دیگر روز گفت: بدان گوشت نخودآبی مزعفر بساز تا بخورم و تو را آزاد کنم. غلام فرمان برد و بساخت و پیش آورد. خواجه زهر مار کرد و گوشت به غلام سپرد. روز دیگر گوشت مضمحل شده بود و از کار افتاده، گفت: این پاره گوشت بفروش و پاره ای روغن بستان و از آن طعامی بساز تا بخورم و تو را آزاد کنم. گفت ای خواجه حسبه لله بگذار تا من به گردن خود همچنان غلام تو باشم.ا گر هر آینه خیری درخاطر مبارک می گذرد به نیت خدا این گوشت پاره را آزاد کن!»

حالا حکایت سریال‌های تلویزیونی در مملکت ما هم چیزی است در همین مایه ها. قبول ندارید؟ پس ادامه مطلب را بخوانید تا ایمان بیاورید!

 

مرحله اول

سریال ساخته و طبیعتاً پخش می‌شود.

مرحله اول ممیز یک:

اگر سریال در شبکه تهران ساخته شده باشد به سایر شبکه های استانی داده شده و در آنجا نیز پخش می‌شود.

مرحله اول ممیز دو:

بازیگران سریال در هنگام پخش آن با حضور در جنگ‌های مناسبتی در پر کردن آنتن صدا و سیما به شکلی دیگر سهیم می‌شوند.

مرحله دوم:

سریال به یک مجموعه دی‌وی‌دی تبدیل شده و توسط شرکت سروش به فروش می‌رسد

مرحله سوم:

سریال زیر نویس انگلیسی شده و در شبکه جام جم پخش می‌شود.

مرحله چهارم:

سریال دوبله عربی شده و در شبکه آی فیلم پخش می‌شود.

مرحله پنجم:

سریال در دو قسمت 90 دقیقه‌ای خلاصه شده و بصورت فیلم سینمایی به مردم قالب میشو... ببخشید! پخش می‌شود!

مرحله چهارم ممیز یک:

اگر سریال موضوعی دینی داشته باشد، هر سال در آن مناسبت هی پخش می‌شود، هی پخش می‌شود.

مرحله چهارم ممیز دو:

چنین سریال‌هایی به شبکه قرآن داده می‌شوند تا آن شبکه هم علاوه بر سه تله فیلم، دو سریال و پنج انیمیشن تکراری، چیز دیگری هم در دست داشته باشد و بصورت مجزا اقدام به پخش آن کند.

مرحله ششم:

از موسیقی و ترانه‌های خوانده شده در سریال و تصاویر آن کلیپی ساخته شده و بصورت میان‌برنامه در شبکه‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مرحله هفتم:

سریال به پانصد قسمت 7 الی 12 دقیقه‌ای تقسیم شده و در شبکه نسیم پخش می‌شود!

مرحله هشتم:

حالا با گذشت مدتی از اولین پخش سریال، این سریال به یک اتفاق تاریخی تبدیل شده است که می‌توان درباره آن برنامه‌های تاریخی ساخت. بنابراین برنامه‌های مختلفی با موضوع اینکه «سریال مورد نظر چگونه ساخته شد، در پشت صحنه چه خبر بود و هنگام بازی در این سریال چه حسی داشتید؟» ساخته شده و پخش می‌شود.

مرحله نهم:

با طی شدن این مراحل حالا دیگر حتماً به قدری از اولین پخش سریال زمان گذشته است که می‌توان آن را در شبکه تماشا بار دیگر نشان داد! 

/ 1 نظر / 15 بازدید
عباس حکمت

سلام: من باآنکه کارشناس علوم قرآن وحدیث هستم.ولی برای چندمین بار هم که سریال مثلا یوسف ومختار را می بینم برایم تازه است وآموزنده گی خاص دارد. نمی دانم چرا شما متوجه نیستید!