پیشنهادهای عربستان به اردوغان پیش از سفربه ایران

پادشاه عربستان- رئیس جمهوری ترکیه

پادشاه عربستان- رئیس جمهوری ترکیه
العالم - یک روزنامه عربی با اشاره به سفر رئیس جمهوری ترکیه به ایران، علت همزمانی این سفر با دیدارشاهزاده محمد بن نایف وزیر کشور عربستان به آنکار را مورد تحلیل و بررسی قرار داده است.

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم ، نویسنده رای الیوم نوشت : محمد بن نایف وزیر کشور عربستان چه پیشنهادهای "وسوسه انگیزی" برای رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه، پیش از سفر وی به ایران داشت؟ گزینه های پیش رو چیست: پیوستن به ائتلاف سنی یا میانجیگری در خصوص بحران های سوریه ، عراق و یمن ؟ آیا اردوغان اقتصاد را بر امپراتوری عثمانی ترجیح خواهد داد؟

در ادامه مقاله به قلم عبدالباری عطوان سردبیر رای الیوم ، آمده است: اردوغان روزسه شنبه، به تهران سفر می کند که این دومین سفرش به ایران ظرف دو سال اخیر است و این در حالیست که منطقه خاورمیانه شاهد نزاع و جنگ در عراق، سوریه و یمن است و ترکیه و ایران دیدگاه های متفاوت در خصوص نزاع های منطقه دارند. سفر اردوغان به ایران در زمان بسیار مهم و در اوج تحولات سیاسی و اقتصادی آغاز می شود که برای فهم اوضاع منطقه باید دقیق تر به این تحولات پرداخت : 
- حرف و حدیث ها درباره تشکیل ائتلافی سنی شامل ترکیه، عربستان و قطر برای جلوگیری از نفوذ روز افزون ایران در منطقه بیشتر شده است و این در حالیست که نواز شریف، رییس جمهوری پاکستان، از ترس آغاز نزاع سنی – شیعی در کشورش از مداخله هوایی یا زمینی در عملیات "توفان قاطعیت" عربستان خودداری می کند زیرا شیعیان بیش از 20 درصد نیروهای ارتش پاکستان را تشکیل می دهند.
-  گروه 1 + 5 و ایران نیز چند روز پیش درباره برنامه هسته ای تهران توافق کردند توافقی که باعث لغو تحریم اقتصادی ایران ، به رسمیت شناختن حق غنی سازی اورانیوم در سطح پایین و تحت نظارت بین المللی و تداوم فعالیت تأسیسات هسته ای خواهد شد.

- افزایش همکاری نظامی آمریکا با ایران در عراق و سوریه. 

رای الیوم درادامه افزود: جنگنده های آمریکایی از حمله ارتش و نیروهای مردمی عراق که "بیشتر شیعه و تحت حمایت مالی و تسلیحاتی ایران هستند" پشتیبانی کردند و جان کری وزیر امور خارجه آمریکا نیز سخنانی درباره امکان مذاکره واشنگتن با نظام بشار اسد، رییس جمهوری سوریه، گفته است.
اردوغان ماه میلادی گذشته خطوط قرمز را زیر پا گذاشت و ایران را به سلطه جویی و حمایت از تروریسم در منطقه متهم کرد و از تهران خواست که گروه های " تروریستی " اش را از یمن خارج کند و از عملیات توفان قاطع حمایت کرد و گفت: سیاست های ایران صبر ما را لبریز کرده است. اتهام های اردوغان باعث شد که بسیاری از نمایندگان مجلس شورای اسلامی ایران خواستار لغو سفر اردوغان به تهران شوند و وزارت امور خارجه نیز کاردار ترکیه را احضار کرد و از وی خواست که درباره اتهامات توهین آمیز اردوغان توضیح بدهد.

/ 0 نظر / 134 بازدید