لغو مجوز سخنرانی جلیلی در دانشگاه آزاد در دولت راستگویان

با این حال سخنرانی دکتر جلیلی در جمع مردم بجنورد قطعی است اما با توجه به محدودیت های پیش آمده از سوی مسئولان دانشگاه آزاد و دولت جدید در این باره، انتخاب مکان سخنرانی دکتر جلیلی متعاقبا اعلام خواهد شد.

در این باره قاسم جعفری عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس و نماینده مردم بجنورد در مجلس به خبرگزاری دانشجو گفت: اگر برنامه ای در شورای فرهنگی دانشگاه تصویب شده است و بعد به صورت دستوری از بالا به آنها گفته اند که حق برگزاری آن را ندارید، این کار حتماً کار نادرستی است و از محیط دانشگاه و مدیران دانشگاه چنین چیزی قابل قبول نیست.

 وی افزود: وقتی که مراجع رسمی در دانشگاه ها برنامه ای را تایید و تصویب می کنند، مخالفت با آن، کار اشتباهی است؛ ضمن اینکه ظاهراً فکر دوستان حاکم بر دانشگاه آزاد همین است که نباید به جریاناتی که دنبال ارزش های اصیل هستند، به بهانه اینکه دانشگاه باید آرام باشد، فضای صحبت داد.  

وی تصریح کرد: من با طه هاشمی، معاون فرهنگی دانشگاه آزاد صحبت می کردم که وی ادعاهای عجیبی مطرح کرد مبنی بر اینکه فکر نکنید الان هم هشت سال گذشته است و فقط تفکر خاصی باید در دانشگاه باشد. 

 جعفری با بیان اینکه عده ای با این تعابیر دانشگاه آزاد را ملک شخصی خودشان می دانند، اظهار داشت: این افراد احساس می کنند دانشگاه آزاد برای 9دی که روز بصیرت ملی نامگذاری شده است، نباید برنامه ای داشته باشد.

 وی اظهار داشت: من در ادامه به او گفتم وقتی می گویید دانشجو در داخل دانشگاه برنامه برگزار نکند، خوب مجبور است برود و در خیابان جلوی دانشگاه برنامه اش را برگزار کند که این کاری اشتباه است.

جعفری بیان داشت: به هر حال اینکه این آقایان سفارش کنند چنین برنامه ای یا چنین آدمی را دعوت نکنید، آن هم کسی که الان در کشور با حکم رهبر معظم انقلاب عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام است و قبلاً هم دبیر شورای عالی امنیت ملی کشور بوده، به نظر می رسد این مسئله نوعی انتقام گیری از اردوگاه کسانی است که پای ولایت ایستاده اند.

 

در همین رابطه بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد بجنورد نیز بیانیه ای صادر کرد که متن کامل آن را از نظر می گذرانید:

 

بسمه تعالی

این برنامه در تاریخ 30/9 توسط اعضای محترم شورای فرهنگی دانشگاه به تصویب رسید و پس از آن در شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان نیز مطرح شد و ضمن استقبال به عنوان یکی از برنامه های گرامیداشت حماسه عظیم 9 دی به تصویب رسید.

سپس دانشجویان اقدام به طراحی پوستر و بنر های تبیغاتی لازم کرده و بعد از هماهنگی با شهرداری آنها را در سطح دانشگاه ها و شهر نصب کردند.

24 ساعت از این موضوع نگذشته بود که به طور ناگهانی از سوی دانشگاه تماس گرفته شد و اطلاع دادند که سازمان مرکزی دانشگاه آزاد کشور با برگزاری این برنامه در دانشگاه آزاد بجنورد مخالفت کرده است و باید برنامه لغو شود.

باید اشاره کرد که سعید جلیلی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی است و دارای مسئولیت رسمی در کشور است لذا این مسئله همه را متعجب کرد و برداشتی که از مخالفت با حضور ایشان در دانشگاه به ذهن متبادر می شود برخورد حزبی و سیاسی با این مسئله است.

اینجا بود که از مراجع بالاتر پیگیر مسئله شدیم تا علت این مخالفت را روشن کنیم و یکی از همین مراجع به ما اطلاع داد، بعد از تماس با آقای طه هاشمی قائم مقام رئیس سازمان مرکزی دانشگاه آزاد به صراحت بیان داشته است که دیگر دوران هشت سال گذشته در دانشگاه گذشته است.

ما حداقل منتظر دریافت یک پاسخ به ظاهر منطقی از سوی مدیران عالی دانشگاه آزاد کشور بودیم در حالیکه آنان به وضوح این پاسخ غیرمنطقی را ارائه کردند.

چه آنها بخواهند و چه نخواهند کسی نمی تواند برنامه های مردمی گرامیداشت حماسه عظیم 9دی را لغو کند، حماسه ای که با هدایت دلهای مردم توسط خداوند متعال بساط فتنه ای عمیق و خطرناک را جمع کرد.

باید گفت حالا ممکن است آنها دانشگاه آزاد را ملک پدر خود دانسته و از برگزاری این برنامه در آن ممانعت کنند و برنامه جای دیگری برگزار شود اما آزمون خوبی برای اثبات ادعاهای دور از واقعیت مدیران دانشگاه آزاد در خصوص آزادی بیان، نقد پذیری و تحمل افراد غیر همسو ، در محضر دانشجویان عزیز است.

برخی جزئیات از واکنش نامناسب سازمان مرکزی دانشگاه آزاد وجود دارد که قابل بیان نیست، اینکه چقدر تنگ نظری بر این دستگاه حاکم است به طوری که حتی به سادگی به توبیخ مدیران خود که برنامه را تصویب کرده اند می پردازند.

گویا زمزمه های بایکوت رسانه ای و مخالفت با برنامه های حماسه الهی 9دی از سوی این افراد که همگی از یک طیف و جناح سیاسی هستند دارد با چنین تنگ نظری هایی به حقیقت می پیوندد.

در انتها ما دانشجویان که از جنس حماسه 9 دی هستیم آمادگی خود را جهت پاسداشت جایگاه و عظمت این حماسه عظیم یوم الله 9دی اعلام می کنیم و از مراجع قانونی پیگیر این کار نادرست هستیم.

والسلام علیکم

بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد بجنورد،   92/10/7

/ 2 نظر / 16 بازدید